Strona główna > Wiadomości > FAQ - Najczęściej zadawane pytania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Czy dach samochodu wytrzyma obciążenie namiotu dachowego?

Nośność dachów podawana przez producentów samochodów zawsze dotyczy auta w ruchu i jest to z reguły około 100 kg. Ta nośność dynamiczna w zupełności wystarczy ponieważ najcięższy namiot dachowy Ocean Cross nie przekracza wagi 85 kg. Dach samochodu jest jedną z głównych i mocniejszych części jego konstrukcji i został zaprojektowany tak, by przy dachowaniu utrzymał ciężar auta. Współczesne samochody to przepaść technologiczna w stosunku do tych z lat sześćdziesiątych, a proszę pamiętać , że namioty dachowe to wynalazek sprzed kilkudziesięciu lat i z powodzeniem były montowane na autach które dziś uznajemy za zabytkowe.

2. Czy namiot dachowy mogę zamontować na aucie osobowym?

Namiot dachowy możemy zamontować praktycznie na każdym samochodzie na którym sa 2 belki poprzeczne czy to do mocowane relingów czy to bezpośrednio do auta lub który posiada specjalny bagażnik dachowy/platformę . Wyjątek stanowią oczywiście kabriolety . Natomiast samochody które posiadają plastikowy dach ( np. Wrangler) lub zabudowę z włókna szklanego ( zabudowa pickpa) muszą mieć zamontowane specjalistyczne wzmocnienia konstrukcji. Samochody z panoramicznym dachem mogą również mieć zamontowany namiot dachowy.

3. Jak jest przewaga namiotu dachowego nad klasycznym namiotem naziemnym ?

Przede wszystkim to niezależność od podłoża/gruntu. W miejscu gdzie chcemy biwakować może być podłoże skaliste, piaszczyste , podmokłe , nierówne , grząskie – wszędzie tam gdzie uda nam się wjechać samochodem i go wypoziomować jeżeli jest taka potrzeba ( czy to z pomocą kamieni czy mocnych konarów czy specjalnych najazdów ) możemy rozłożyć namiot dachowy. Wysoko na dachu swojego samochodu jesteś izolowany od wilgotnej ziemi dzięki czemu jest cieplej. Samochodem z namiotem dachowym potrzebujesz zdecydowanie mniej miejsca na biwak niż z namiotem klasycznym. Namiot dachowy rozkładasz ekspresowo w zależności od modelu zajmuje to od 30 sekund do 5 minut . I bardzo ważne całość sprzętu związanego z nocowaniem wozisz na dachu auta czyli masz wolną przestrzeń w samochodzie i nie musisz każdorazowo wyjmować wszystkiego z auta by przygotować nocleg . Materac, śpiwory, pościele, poduszki koce pidżamy -to wszystko możesz zamknąć w namiocie dachowym na czas jazdy i po otwarciu masz gotową sypialnię na dachu swojego auta.

4. Czy jedna osoba jest w stanie sama rozłożyć namiot dachowy ?

Tak jedna osoba jest w stanie zamknąć i otworzyć namiot dachowy .

5. Czy namiot dachowy można użytkować również zimą ?

Tak , oczywiście namiot dachowy można użytkować również zimą. Namioty dachowe Ocean Cross są szczelne , dobrze izolowane poza tym posiadamy akcesoria, które sprawią , że w namiocie podczas chłodnych nocy będzie znacznie cieplej są to :namioty wewnętrzne , maty pod materac. W ostateczności z łatwością doprowadzisz też ogrzewanie postojowe do namiotu dachowego jeżeli wybierasz się na wyprawę w mroźne rejony świata.

6. Czy należy impregnować materiał w namiocie dachowym Ocean Cross lub zabezpieczać inne jego elementy ?

Tkanin w namiotach dachowych Ocean Cross nie ma potrzeby impregnować , natomiast trzeba bezwzględnie pamiętać by namiot dachowy przechowywany po sezonie był całkowicie suchy. Warto przed zamknięciem na dłuższy czas pozostawić go w suchym i ciepłym pomieszczeniu tak by mieć pewność, że nie ma na nim grama wilgoci, która może doprowadzić do powstawania pleśni/grzybów. Można natomiast od czasu do czasu zadbać o zamki błyskawiczne , przedmuchać je powietrzem , by usunąć kurz i piasek oraz spryskać sprayem silikonowym( nie należy używać do tego świeczki ). Można również w przypadku namiotów w twardej obudowie wszystkie elementy metalowe np. zatrzaski motylkowe przesmarować smarem.

7. Jakich materiałów używacie w produkcji namiotów dachowych Ocean Cross

W namiotach dachowych Ocean Cross używamy wysokiej jakości materiałów . W namiotach „miękkich” bawełna o gramaturze 280g/m2 wzmacniana nylonową siatką tzw ripstop dzięki czemu jest bardzo mocna, odporna na przedarcia i oczywiście wodoodporna. Stosujemy zamki spiralne YKK oraz jako jedyni na rynku mamy oryginalna 6 warstwową podłogę HoneyComb Base tzw plaster miodu. Tkaniny zastosowane w namiotach w twardej obudowie to poliester 320g/m2 z powłoką ze srebra , wodoodporność 2000mm i bardzo ważne materiał ten w przeciwieństwie do innych tkanin poliestrowych jest trudnopalny. W namiotach dachowych w twardej obudowie – góra i dół wykonane są z włókna szklanego ręcznie nakładanego ( jak przy budowie jachtów ), podstawa jak i pokrywa również posiadają strukturę plastra miodu, dzięki czemu są mocne dobrze izolowane , trwałe. Co ważne dzięki zastosowaniu takiej technologii przy ewentualnym uszkodzeniu można je naprawić za pomocą specjalnych mat – gdyby obudowy były plastikowe byłby nienaprawialne (sporadycznie zdarza się naszym klientom wjechać do garażu podziemnego zapominając o namiocie dachowym) .